Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo. Podle čeho vybírat fond nebo portfolio?

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Přečíst článek

Měsíční aktuality z finančních trhů 5/2024

Akciové i dluhopisové trhy zaznamenaly v květnu smíšené výsledky. Dubnový mírný pesimismus z trhů ještě zcela nevymizel. Sledované komodity si vedly také různě. Poslední, dubnová inflace v ČR je ve výši 2,9 %. Od začátku května je úroková sazba REPO stanovena Českou centrální bankou na 5,25 %. Průměrná cena bytu v ČR je na novém rekordu.

Přečíst článek

Co by nemělo chybět ve Vaší životní pojistce?

Životní pojištění je jedním z klíčových finančních nástrojů, který má za cíl Vám a Vaší rodině poskytnout finanční ochranu v případě nepředvídaných životních událostí. I když mnoho lidí považuje životní pojištění primárně jako ochranu v případě úmrtí, existuje několik dalších rizik, která jsou důležitá a měla by být součástí dobře nastavené pojistné smlouvy. V tomto článku se zaměříme na klíčová rizika spojená s životním pojištěním.

Přečíst článek

Měsíční aktuality z finančních trhů 4/2024

Akciové i dluhopisové trhy zaznamenaly v dubnu ztráty. Na trzích se tak po delší době projevil mírný pesimismus. Poslední známá (březnová) inflace v ČR je ve výši 2,0 %, tak jako tomu bylo v únoru. Od 3.5.2024 je úroková sazba REPO stanovena na 5,25 %. Průměrná cena bytu je na historickém maximu.

Přečíst článek

Náhradový poměr – je pro vás důležitý a jak jej správně interpretovat?

V tématech o českých důchodech se často setkáváme s pojmem náhradový poměr. Nejčastěji je vysvětlován jako poměr průměrného starobního důchodu (dále jen „důchodu“) k průměrné hrubé mzdě a je nazýván jako celkový náhradový poměr. Reálně však tento údaj běžnému člověku moc neřekne. Proč je dobré znát svůj vlastní neboli individuální náhradový poměr?

Přečíst článek

Měsíční aktuality z finančních trhů 3/2024

Akcie v letošním roce i nadále rostou, naopak ziskovost dluhopisů tak přesvědčivá není. Na finančních trzích panuje vesměs pozitivní nálada, například Česká národní banka snížila sazby již třikrát od prosince loňského roku. Americký FED ponechává sazby na 5,50 %, stále ovšem platí vyjádření z prosince, že ve druhé polovině letošního roku by mohlo dojít k několika snížením. Poslední známá (únorová) inflace v ČR je ve výši 2,0 % a v USA 3,2 %.

Přečíst článek