Blog – Měsíční aktuality z finančních trhů 9/2023

Měsíční aktuality z finančních trhů 9/2023

Investice | 25. 10. 2023 | Zdeněk Bartoš DIS.
Pravidelný měsíční komentář analytiků společnosti Freedom k vývoji jednotlivých segmentů finančního trhu včetně základních indikátorů trhů.

V měsíci září zaznamenala většina světových akciových indexů výrazný pokles. Důležitým faktorem v poklesu finančních trhů sehrálo zářijové zasedání americké centrální banky Fed, na kterém sice nedošlo ke změně základní úrokové sazby, ale došlo k jasnému naznačení, že snižování sazeb bude v příštím období výrazně pomalejší než se očekávalo. Není dokonce vyloučeno ještě mírné zvýšení. Americký index S&P 500 poklesl během září o 4,87 % , evropský index EUROSTOXX 50 odepsal 2,85 % a japonský akciový index NIKKEI 225 ztratil 2,34 %.


Na trhu komodit došlo k růstu cen ropy Brent, která zakončila měsíc září hodnotou 95,31 USD za barel a meziměsíčně vyrostla o 9,73 %. Rozhodnutí Saudské Arábie a Ruska omezit na tři měsíce těžbu ropy začíná její cenu tlačit nahoru. Na vývoj ceny ropy bude mít zásadní vliv vývoj konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. V případě zapojení do konfliktu i jiných zemí v regionu se dá očekávat její prudké zdražení.


Kryptoměny oproti srpnu, kdy zaznamenaly pokles, v měsíci září mírně rostly. Bitcoin rostl o 3,90 %, Ethereum o 1,53 %. Volatilita těchto měn je vysoká a investor s ní musí počítat.


Bankovní rada ČNB nadále zachovává základní reposazbu beze změny a nepřistupuje k jejímu snížení. Reposazba stále zůstává na úrovni sedmi procent a tato hodnota je už přes rok stejná. Většina analytiků předpokládá, že ke snížení základní sazby ČNB letos nepřikročí. Nejpravděpodobněji dojde k poklesu sazeb začátkem příštího roku.


Kurz koruny vůči euru v průběhu září oslabil a skončil na 24,41 korun za euro. Daleko razantnější propad zaznamenala koruna vůči americkému dolaru, kdy září zakončila hodnotou 23,10 korun za dolar. Koruna tak meziměsíčně oslabila k dolaru o 3,91 % a tento pokles bude pravděpodobně dále pokračovat.


Český statistický úřad zveřejnil zářijovou inflaci, která byla 6,9 %. Inflace tak již osmým měsícem v řadě klesá a její hodnota je nejnižší od prosince 2021. V říjnu se očekává její opětovné zvýšení a to díky započítání loňského vládního úsporného tarifu na zlevnění elektřiny. I přes tento pokles je stále inflace v České republice vysoká a ke stanovenému inflačnímu cíli ČNB se přibližuje pomalu.


Průměrná nabídková sazba hypoték, kterou napříč trhem měří index GOFI byla v měsíci září 6,07 % u 85% LTV. Hypotéční sazby začínají po dlouhém období stagnace lehounce klesat a trh hypoték začíná zaznamenávat opětovnou aktivitu. Zvýšený zájem určitě podpořila červencová deaktivace ukazatele DSTI stanoveného ČNB. Některé banky začínají klientům nabízet při splnění určitých podmínek sazby, které se pohybují pod hranicí 5,5 %. Výraznější snížení nabízených úrokových sazeb se dá očekávat až s poklesem základní úrokové sazby ČNB.