Blog – Měsíční aktuality z finančních trhů 8/2023

Měsíční aktuality z finančních trhů 8/2023

Investice | 13. 9. 2023 | Zdeněk Bartoš DIS.
Pravidelný měsíční komentář analytiků společnosti Freedom k vývoji jednotlivých segmentů finančního trhu včetně základních indikátorů trhů.

V měsíci srpnu zaznamenaly světové akciové indexy mírný pokles. Americký index S&P 500 poklesl o 1,77 % , evropský index EUROSTOXX 50 odepsal dokonce 3,90 % a japonský akciový index NIKKEI 225 ztratil 1,67 %. Na americkém akciovém trhu se nejvíce dařilo energiím, které těžily z růstu cen zejména ropy a zemního plynu v Evropě, kam se tyto komodity z Ameriky dováží. Naopak silný pokles zaznamenal sektor nemovitostí, který doplácí na vysoké sazby stanovené Fedem.
Na trhu komodit došlo k růstu cen ropy Brent, která zakončila měsíc srpen hodnotou 86,86 USD za barel. Ještě v červnu byla cena ropy Brent 74,90 USD.  Cenu tlačí nahoru očekávané ekonomické oživení v Číně. Výrazný dopad do ceny ropy má i rozhodnutí Saudské Arábie a Ruska omezit na další tři měsíce těžbu ropy. Dá se tak očekávat další růst cen pohonných hmot.


Kryptoměny v měsíci srpnu  výrazně oslabily. Bitcoin i Ethereum zaznamenaly propad přes 11 %. Někteří analytici se domnívají, že propad hodnoty kryptoměn má na svědomí zpráva, že firma miliardáře Elona Muska SpaceX prodala své bitcoiny. Volatilita těchto měn je vysoká a investor musí s velkými výkyvy počítat.


Bankovní rada ČNB nadále zachovává základní reposazbu beze změny a nepřistupuje k jejímu zvýšení. Reposazba stále zůstává na úrovni sedmi procent a tato hodnota je už přes rok stejná. Pokles inflace zatím není dostatečný na to, aby ČNB přistoupila ke snižování základní úrokové sazby a pravděpodobně tak učiní nejdříve na přelomu roku.


Kurz koruny vůči euru v průběhu srpna oslabil a skončil na 24,07 korun za euro. Daleko razantnější propad zaznamenala koruna vůči americkému dolaru, kdy srpen zakončila hodnotou 22,20 korun za dolar. Ještě začátkem července to bylo lehce přes 21 korun.


Inflace, kterou zveřejnil Český statistický úřad byla v srpnu 8,5 %. Oproti červenci tak inflace klesla o 0,3 procentního bodu. Pokles mohl být o něco větší, ale zpomalil ho znatelný nárůst cen pohonných hmot. Naopak pozitivně působilo zpomalení růstu cen potravin a spotřebního zboží. ČNB ve své poslední prognóze očekává pozvolný sestup inflace do konce letošního roku. Na začátku příštího roku má dojít ke skokovému snížení inflace k hodnotám blížícím se dvou procentům.


Průměrná nabídková sazba hypoték, kterou napříč trhem měří index GOFI v měsíci srpnu byla 6,11 % u 85% LTV. Sazby hypoték tak už několik měsíců za sebou velice opatrně klesají. Banky zatím k výraznějšímu snižování sazeb nepřistupují. Obrat přinese až snížení základní úrokové sazby ČNB, které se do konce letošního roku nedá očekávat. Stavebnictví zažívá výrazný propad počtu nově zahájených staveb, které se v budoucnu projeví sníženou nabídkou nových nemovitostí. Zájemce o koupi bytu nebo domu tak bohužel musí očekávat, že s budoucím poklesem úrokových sazeb na hypotéčních úvěrech a tím oživení chuti nakupovat, dojde díky omezené nabídce k opětovnému růstu cen nemovitostí.