Blog – Měsíční aktuality z finančních trhů 1/2023

Měsíční aktuality z finančních trhů 1/2023

Investice | 14. 2. 2023 | Zdeněk Bartoš DIS.
Pravidelný měsíční komentář analytiků společnosti Freedom k vývoji jednotlivých segmentů finančního trhu včetně základních indikátorů trhů.

Finanční trhy v prvním měsíci letošního roku zažily růst. Na americkém akciovém trhu nejvíce rostly sektory cyklického spotřebního zboží, komunikace a informační technologie. U investorů začíná převládat sentiment výhledu, že centrální banky zastaví zvyšovaní úrokových sazeb. Index S&P 500 v lednu vzrostl o 4,64 % a dosáhl hodnoty 4017 bodů. Na evropském akciovém trhu nejvíce rostl sektor IT, nadstandardní zhodnocení přinesly ještě sektory cyklického spotřebního zboží a nemovitostí. V Evropě investoři začínají věřit v konec energetické krize a očekávají zlevnění energií. Evropský akciový index EUROSTOXX50 zaznamenal v lednu růst dokonce o 9,75 %.

Na trhu komodit došlo k mírnému poklesu ceny ropy Brent, a to o 1,65 %, kdy tato komodita zakončila měsíc cenou 84,49 USD za barel. Důvodem bylo zachování stávajících těžebních limitů organizací OPEC a potencionální riziko recese v USA. Cena zlata stoupla na 1929,5 USD za trojskou unci a během ledna si tak připsala 5,66 %.


Na trhu kryptoměn se v lednu potvrdila vysoká volatilita těchto digitálních měn. Zatímco v červnu nejznámější kryptoměna Bitcoin zaznamenala ztrátu 3,6 %, tak za měsíc leden vyrostla o 39,67 %. Podobný výkyv zaznamenala i druhá nejznámější kryptoměna Ethereum, která v měsíci prosinci ztratila 7,63 % a v lednu naopak získala 32,58 %. 


Česká národní banka chce silnou  korunu a stále je připravena ji podpořit intervencemi. Ještě v listopadové prognóze předpokládala její průměrný kurz pro 2023 na 24,80 koruny za euro. K 31.1.2023 byl kurz koruny za euro přesně o jednu korunu silnější na úrovni 23,80. Slova guvernéra České národní banky, že silná koruna pomáhá tlumit inflaci, jsou jasným signálem pro trh, že ČNB pro podporu koruny je ochotna udělat maximum. Od začátku února koruna posílila na 23,66 koruny za euro, což je její nejsilnější hodnota od roku 2008. Bankovní rada ČNB se na svém lednovém zasedání rozhodla zachovat základní reposazbu beze změny a nepřistoupila k jejímu zvýšení. Základní reposazba tak stále zůstává na úrovni sedmi procent a trh tento výsledek očekával.


Český statistický úřad zveřejnil meziroční inflaci, která dosáhla za měsíc leden 17,5 %.  Dochází tak k dalšímu stupňování inflačního vývoje i když tato hodnota nedosáhla očekávaných odhadů. Například agentura Bloomberg odhadovala lednovou inflaci v České republice na úrovni 18,8 %. Inflace v letošním roce pravděpodobně bude klesat pomaleji než se očekává. Česká národní banka preferuje nezvyšovat základní úrokovou sazbu. To povede k rozložení poklesu inflace do delšího časového období. Jednociferný růst inflace se dá očekávat až koncem roku. Odhadovaná celoroční průměrná inflace za rok 2023 bude lehce přes deset procent. Znehodnocení příjmů a úspor obyvatel tak bude i v letošním roce stále vysoké.


Sazby hypotéčních úvěrů se drží na skoro stejných hodnotách jako minulý měsíc a potvrzuje se tak očekávaný trend stagnace úrokových sazeb, který bude trvat minimálně několik nejbližších měsíců. Klienty hypotéčních bank ale nepotěší informace, že je v procesu úprava zákona umožňující bankám radikálně zvednout pokutu za předčasné splacení hypotéky. Změnit banku před koncem fixace v současnosti nestojí skoro nic. To se ale brzo změní a banky si budou moci účtovat pokutu ve výši 2 % ze zbývající jistiny úvěru. Zákonodárci tak reflektovali argumenty bank, že je odchody klientů stojí neúměrné peníze.