Blog – Měsíční aktuality z finančních trhů 11/2022

Měsíční aktuality z finančních trhů 11/2022

Investice | 15. 12. 2022 | Zdeněk Bartoš DIS.
Pravidelný měsíční komentář analytiků společnosti Freedom k vývoji jednotlivých segmentů finančního trhu včetně základních indikátorů trhů.

Finanční trhy pokračovaly i v měsíci listopadu v trendu mírného oživení a nižší volatility. Vyšší nárůst, než americké akciové trhy zaznamenaly finanční trhy v Evropě a Japonsku, a to díky zpevnění jejich měn vůči dolaru. Za příznivým vývojem stojí i převládající očekávání investorů, že americká centrální banka Fed zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb v rámci boje s inflací. Na americkém finančním trhu dosáhly nejlepších výsledků sektory necyklického spotřebního zboží, utility a zdravotnictví. Jeden z hlavních amerických akciových indexů S&P 500 zaznamenal v měsíci listopadu růst o 5,38 %. Hlavní evropský akciový index EUROSTOXX 50 během listopadu vyrostl dokonce o 9,60 %.  Na evropském akciovém trhu nejvíce rostl sektor Utilit, kde se projevil růst ceny elektřiny díky stále přetrvávajícím potížím francouzských jaderných elektráren


Na trhu komodit došlo k poklesu ceny ropy Brent o 7,95 % na hodnotu 85,43 USD za barel. Pokles je způsoben snížením odhadovaného růstu poptávky po ropě díky očekávané ekonomické recesi a stále se stupňujícím proticovidovým opatřením v Číně, a s tím souvisejícím omezováním čínské ekonomiky. Cenu ropy v budoucnu může ovlivnit reakce Ruska, na jehož ropu začnou začátkem prosince platit sankce západních zemí, které stanovily její cenu na 60 USD v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem. Pokud by Rusko reagovalo velkým omezením těžby, následný celosvětový nedostatek ropy může dle některých analytiků její cenu katapultovat až přes hranici 300 USD za barel.


Svět kryptoměn zažil začátkem listopadu velký otřes. Druhá největší kryptoměnová burza světa FTX jedenáctého listopadu zkrachovala a zůstal po ní dluh 3,1 miliardy dolarů. Investoři do Bitcoinu po jejím pádu masivně přesouvají své kryptoměny do vlastních digitálních peněženek. Odliv kryptoměn z burz je tak značný. Digitální měna Bitcoin zaznamenala propad v listopadu o 16,22 %. Kryptoměny vykazují enormně vysokou volatilitu a investor s ní musí počítat.


Základní úroková sazba stanovená ČNB zůstává stále na sedmi procentech. Předpokládá se, že v této výši zůstane až do konce letošního roku. Bankovní rada v čele s guvernérem Michlem preferuje stabilitu sazeb a této holubičí strategie se stále drží. Kurz koruny se ČNB daří udržovat na stabilní úrovni v pásmu 25 Kč za Euro, a to i v podstatě bez devizových intervencí. Za minulý měsíc nemusela ČNB skoro vůbec intervenovat na podporu koruny. Z devizových rezerv utratila necelých sto milionů EUR. Nejméně od zahájení intervenční podpory.


Inflace zveřejněná Českým statistickým úřadem dosáhla za měsíc listopad hodnoty 16,2 %. Oproti minulému měsíci tak došlo k jejímu opětovnému nárustu. Česká národní banka na rok 2023 předpovídá dvoucifernou inflaci na úrovni deseti procent. Současně očekává propad ekonomiky o 0,7 procenta, což by znamenalo, že se ekonomika dostane do stagflace. V takovém případě se dá očekávat, že dvouciferná inflace pravděpodobně vydrží až do roku 2024.


Hypotéční sazby v posledních měsících stagnují. Index dostupnosti bydlení vyjadřující poměr splátky hypotéky k měsíčním příjmům domácnosti klesl na hodnotu 65,8 procent a vrátil se tak na hodnoty ze začátku letošního roku, přesto je dosažení vlastního bydlení pro velkou skupinu obyvatel stále těžší a na této situaci se v nejbližší době asi nic nezmění.