Blog – Měsíční aktuality z finančních trhů 10/2022

Měsíční aktuality z finančních trhů 10/2022

Investice | 13. 11. 2022 | ZDENĚK BARTOŠ DIS. | BC. VÁCLAV ŠIMEK
Pravidelný měsíční komentář analytiků společnosti Freedom k vývoji jednotlivých segmentů finančního trhu včetně základních indikátorů trhů.

 

 

Pro finanční trhy měsíc říjen znamenal oživení. A to oživení poměrně slušné, zejména americké a evropské finanční trhy posílily. Mírně stouply i japonské akcie. Na americkém akciovém trhu zhodnotily z hlavních sektorů nejvíce energie, průmysl a suroviny. Suroviny těžily z pokračujícího růstu ceny ropy. Z průmyslu se výborně dařilo zbrojovkám, zejména společnosti Lockheed Martin. Americký akciový index S&P 500 zaznamenal za měsíc říjen růst ve výši 7,99 %. Evropský akciový index EUROSTOXX 50 rostl dokonce o 9,02 %. Odhady tržních stratégů na následující vývoj indexu S&P 500 predikují jeho hodnotu na konci tohoto roku kolem úrovně 3 990, což je asi 5,6 % nad současným kurzem. Růst akciových trhů může negativně ovlivnit postoj a akce americké centrální banky Fed. Zvednutí základní úrokové sazby začátkem listopadu o 75 bodů na úroveň 4 % bude mít negativní dopad na sentiment a investory nepotěší. Vyšší základní úroková sazba znamená nižší hospodářský růst.


Na trhu komodit došlo k růstu cen ropy. Snižování produkce kartelu OPEC+, kam patří i Rusko, a snahy EU omezovat vývoz ruské ropy znamenají nárůst ceny ropy BRENT za měsíc říjen o 9,01 % na 92,81 USD za barel. Ke zvýšení ceny přispěly i zprávy o nedostatku ropy v některých evropských zemích v důsledku stávky zaměstnanců francouzských rafinérií.


Kryptoměny oproti minulému měsíci, kdy zaznamenaly propad, v měsíci říjnu rostly. Bitcoin rostl jen mírně o 5,55 %, Ethereum zaznamenalo výraznější růst a to o 18,37 %. Volatilita těchto měn je vysoká a investor s ní musí počítat.


Bankovní rada ČNB dle očekávání ponechala na svém posledním zasedání základní úrokovou sazbu na stejné úrovni. Repo sazba se tak už od 23. června drží na úrovni sedm procent. Bankovní rada tak potvrdila, že aktuálně preferuje stabilitu sazeb. Dlouhodobě stabilní základní sazba může mít dopad v zesilování tlaku na oslabení koruny.
Kurz koruny je stále chráněn ČNB proti nadměrným výkyvům. Masivní dlouhodobé devizové intervence České národní banky ve prospěch koruny tak i nadále budou pokračovat. V prostředí rostoucích sazeb v eurozóně ji tak brání před výrazným oslabením. Na konci října byl kurz EUR/CZK 24,48, kurz USD/CZK byl 24,76.


Inflace zveřejněná Českým statistickým úřadem dosáhla za měsíc říjen hodnoty 15,1 %. Meziměsíčně tak došlo k poklesu, ale dle ČSÚ je takovýto pokles způsoben započítáním vládního úsporného tarifu domácnostem a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny. Energie mají ve spotřebním koši významnou váhu, proto mělo započítání vládní pomoci výrazný dopad na snížení výsledné inflace. 


Průměrná nabídková sazba hypoték, kterou napříč trhem měří index GOFI, potvrdila trend posledních měsíců. Sazby přestaly růst a v říjnu stagnovaly, či spíše mírně klesaly. Ceny nemovitostí také stagnují a kupující vyčkávají na splasknutí realitní bubliny. Otázkou zůstává, zda přijde. Stavebnictví je energeticky velmi náročný obor a současné ceny energií moc prostoru ke zlevňování nedávají. Stavby dozajista prodraží i nově přijatá směrnice EU, kdy nově stavěné byty či domy budou muset být od roku 2030 v bezemisním standardu. Nové požadavky se mají týkat i stávajících budov. Ty by se měly stát bezemisní do roku 2050.