Blog – Měsíční aktuality z finančních trhů 9/2022

Měsíční aktuality z finančních trhů 9/2022

Investice | 24. 10. 2022 | ZDENĚK BARTOŠ DIS. | BC. VÁCLAV ŠIMEK
Pravidelný měsíční komentář analytiků společnosti Freedom k vývoji jednotlivých segmentů finančního trhu včetně základních indikátorů trhů.Během září zaznamenaly finanční trhy korekci. Na americkém akciovém trhu během září index S&P 500 poklesl o 9,34 %. Takto vysoká korekce je výsledkem definitivního obratu Fedu, kdy jeho šéf Jerome Powell sdělil, že boj s inflací zůstává neoddiskutovatelnou prioritou. Dle Fedu pádivá inflace představuje markantně větší hrozbu než recese. Tento výhled jasně znamená, že nedojde k brzkému poklesu základní úrokové sazby, ale naopak k jejímu zvýšení a to i přes přicházející ekonomické zpomalení. Očekává se, že koncem roku by se základní sazba mohla dostat až na úroveň 4,5 %. Vyšší základní úroková sazba znamená pro podniky dražší financování a tím pádem i pokles marží. Zkušený investor v takto vysoké korekci nevidí hrozbu, ale naopak příležitost kam umístit volnou hotovost.


I na trhu komodit v průběhu září došlo k propadům. Cena ropy Brent klesla o 11,76 % na 85,14 dolarů za barel z obavy, že se největší ekonomiky propadnou do recese a dojde tak k oslabení poptávky. K zmírnění ještě většího propadu ceny ropy Brent přispěla vyšší než očekávaná spotřeba pohonných hmot v USA a vyostření války Ruska s Ukrajinou. Cena zlata meziměsíčně klesla o 2,39 % a to zejména díky velkému vzestupu dluhopisových výnosů které oslabují u investorů poptávku po zlatě.


Kryptoměny stále potvrzují svoji vysokou volatilitu. Bitcoin poklesl během měsíce srpna o 3,13 %. Za poslední rok propadla tato digitální měna o více jak 50 %. Druhá nejpopulárnější digitální měna Ethereum poklesla v srpnu dokonce o 14,56 % a poslední rok ztratila také více jak 50 %. Vysoká volatilita těchto měn se v nejbližší budoucnosti určitě nezmění a potencionální investor s ní musí počítat.


Bankovní rada ČNB se na svém zářijovém zasedání rozhodla zachovat základní repo sazbu beze změny a nepřistoupila k jejímu zvýšení. Základní reposazba tak stále zůstává na úrovni sedm procent. Tento výsledek byl očekáván i finančním trhem. Pětičlenná většina bankéřů se netají skeptickým postojem k účinnosti vysoké základní úrokové sazby ve stávajícím ekonomickém prostředí. Zda tento přístup bude udržitelný je otázkou. Dostává se tím pod tlak koruna. Kurz EUR/CZK skončil v září na hodnotě 24,59. Zásadnímu oslabení koruny tak ČNB brání rozsáhlými devizovými intervencemi. Po zbytek roku se dají očekávat stabilní úrokové sazby a pokračování devizových intervencí pro udržení kurzu koruny. Na udržení této politiky má ČNB zatím dostatečné devizové rezervy.


Český statistický úřad zveřejnil meziroční inflaci, která dosáhla za měsíc září hodnoty 18 %. Oproti srpnu tak stoupla o 0,8 procenta. ČNB ve své prognóze očekává v příštích měsících další nárůst inflace, který bude způsoben zejména zvýšením cen elektřiny a plynu. Stále je možné, že inflace dosáhne na podzim hodnot kolem 20 procent. V celoročním průměru bude činit kolem 16,5 procent.


Průměrná nabídková sazba hypoték podle indexu GOFI 80 klesla o 0,1 procentního bodu ze srpnových 6,28 % na zářijových 6,27 %. Pozitivní zprávou je, že u hypoték klesl podíl úvěrů po splatnosti od začátku roku o 0,15 procentního bodu na rekordní minimum 0,59 procenta. I přes vysokou inflaci je finanční situace domácností zatím dobrá a nedostávají se do potíží se splácením svých závazků.